Kapliczka przy ul. Dzikiej

Ulica Dzika, choć znajduje się niemal w ścisłym centrum Warszawy, jest bardzo tajemnicza. Chociaż jej historia jest bardzo długa i skomplikowana, pełna ciekawych i tragicznych faktów, to mało kto ze współczesnych warszawiaków w ogóle o niej pamięta. Dodatkowego smaczku dodaje ustawiona przy ulicy kapliczka o nieznanej historii. Czy ktoś z czytelników umie coś o niej więcej powiedzieć?

Dla mnie, jako mieszkańca Muranowa, kapliczka istnieje od zawsze, jako taka jest też opisana na forach i serwisach internetowych. Niewysoka kapliczka usytuowana na dwustopniowym cokole, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, zwieńczona metalowym krzyżem, znajduje się na załamaniu ulicy między blokami budowanymi w latach 80. i 90. XX wieku. Od zawsze towarzyszy jej drzewo, z którego dzisiaj pozostał jedynie obrośnięty bluszczem fragment dawnego pnia. Wcześniej w tej okolicy odbywały się samochodowe giełdy, a o najstarszych kamienicach nikt już nie pamięta. Kapliczka musiała im jednak towarzyszyć przez lata, w milczeniu obserwując zmieniającą się diametralnie okolicę.

Znalazł się jednak dowód na słuszny wiek tego miejsca kultu. Twórcom bloga Warszawska Identyfikacja udało się bowiem znaleźć niezidentyfikowane wcześniej zdjęcie z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiające grupę ludzi przechodzących obok kapliczki wzdłuż dość szerokiej ulicy. Jeżeli przyjrzymy się dokładniej fotografii, łatwo można zauważyć, że kapliczka wygląda bardzo podobnie do współczesnej i z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że to ten sam obiekt, aczkolwiek zapewne w międzyczasie gruntownie wyremontowany i zapewne przebudowany. Zwracam też uwagę na rosnące obok maleńkie drzewko. Czy jest szansa, że ten zachowany do dzisiaj gruby pień i skromne drzewko na historycznej fotografii to ta sama roślina? Oceńcie sami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s