Architektoniczny skansen przy rondzie ONZ

Większość osób jest zdania, że w centrum miasta należy budować gęsto i wysoko. Nie zawsze jest to do końca prawda, ale zasadniczo w najtłoczniejszych miejscach, o najlepszej dostępności komunikacyjnej powstają zazwyczaj najwyższe wieżowce oraz najciekawsze biurowce. Jednym z takich rejonów jest okolica stacji metra „Rondo ONZ”, gdzie jeden wieżowiec już stoi, a kilka innych jest w planach. O dziwo jednak, jeszcze kilkanaście lat temu założenia były zupełnie inne.

Rondo ONZ i jego otoczenie (2008)
Rondo ONZ i jego otoczenie (2008)

Na początku lat 90. XX wieku wokół ronda ONZ nie było w zasadzie nic szczególnego, kilkanaście różnorodnych peerelowskich bloków, niezabudowane trawniki oraz dwie przedwojenne kamienice uzupełniające ten specyficzny krajobraz – Twarda 28 i Ciepła 3. Stanowiły one jedyną pozostałość starych warszawskich ulic, które w tym rejonie miasta już nie przebiegały swoją dawną trasą. Kamienica przy ul. Twardej 28 powstała około 1910 roku dla Lejba Osmosa, zaś sąsiednia kamienica przy ul. Ciepłej 3 powstała w 1881 roku i zyskała sławę jako dom, w którym przyszedł na świat ksiądz Ignacy Skorupka, jeden z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Ich dokładna historia to jednak temat na zupełnie inny wpis. Te dwa budynki jako jedyne nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, a zgodnie z powojenną urbanistyką pozostawiono je w miejskim krajobrazie aby uzupełniły niedobór mieszkań w zniszczonej stolicy. Jak to zwykle bywa, prowizorka bywa najtrwalsza, więc mimo wybudowania wielu nowych bloków kamienice te przetrwały.

Po przemianach ustrojowych trudno było przewidzieć, jak w przyszłości rozwinie się Warszawa, początkowo nie było więc zbyt wielu chętnych do inwestowania w centrum miasta. Powstawały raczej niewysokie biurowce oraz skromne budynki mieszkalne, realizowane początkowo głównie przez spółdzielnie oraz przez inwestorów prywatnych. Budynki lepszej klasy zdarzały się sporadycznie, ale właśnie takie wybudowano w sąsiedztwie dwóch wyżej wymienionych kamienic. Zamiast wyburzać historyczne kamienice postanowiono uzupełnić zabudowę nowymi budynkami i zasłonić w ten sposób ich odsłonięte ściany szczytowe budynków. Przy ul. Twardej 30 w latach 1992-1994 powstał Biurowiec Dyrekcji Eksploatacji Cystern CPN, zaprojektowany przez Andrzeja Kicińskiego z zespołem jako czteropiętrowy budynek narożny z podcieniami oraz trójbocznymi wykuszami. Na jego tyłach przy ul. Pereca 1a w 1994 roku wybudowano budynek mieszkalny z mieszkaniami o podwyższonym standardzie pod wynajem, uzyskał przyziemie obłożone cegłą klinkierową, wydatny środkowy wykusz ciągnący się przez całą wysokość fasady oraz niewielkie balkony w skrajnych osiach.

Minęło jednak kilkanaście lat, a centrum miasta znacząco się zmieniło. Okolica ronda ONZ zmieniła się w biurowe centrum miasta, na tyle atrakcyjne, że nawet inwestor jest gotów nawet wyburzyć zbyt niski wieżowiec, aby wybudować w jego miejscu większy drapacz chmur. Okazało się oczywiście, że zaledwie kilkupiętrowe budynki w tak atrakcyjnej lokalizacji „nie wykorzystują potencjału działek”, w związku z czym zostaną one w najbliższym czasie zastąpione nową zabudową, prawdopodobnie wysokim wieżowcem. Niskie współczesne budynki po prostu znikną w mrokach dziejów, a przedwojenna kamienice mają zostać częściowo wkomponowane w nową zabudowę jako historyczna pamiątka. Nikt jednak nie wie, kiedy to się stanie i jak naprawdę będzie wyglądać nowa zabudowa w miejscu tego architektonicznego skansenu.

Ulica Pereca – miejscowy plan zagospodarowania przestrznnego
Ulica Pereca – miejscowy plan zagospodarowania przestrznnego

O zmianach, jakie zachodzą w okolicy można też poczytać we wpisie o współcześnie zachodzącej transformacji ul. Pereca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s