Odnaleziona ul. Mularska

W ostatnich latach Rada Miasta dość często przywraca zapomniane, przedwojenne nazwy ulic. Zazwyczaj dzieje się w pewnym oderwaniu od ich historycznej lokalizacji, bo ulice takie jak Kłopot czy Parysowska faktycznie przestały istnieć, więc znalazły się w tej samej okolicy, ale w innym miejscu. Rzadko jednak okazuje się, że nazwę ulicy da się odtworzyć dokładnie w tym samym miejscu.

Ulica Mularska (2017)
Ulica Mularska (2017)

Tego typu przykładem jest miniaturowa ul. Mularska na Powiślu. Jest ona świetnym przykładem tego, jak dokładnie dawniej zabudowywano najmniejsze kawałki przestrzeni i jak znacząco od czasów II wojny światowej zmieniła się Warszawa. Ulica Mularska istniała na pewno w XIX wieku, a jej nazwa odnosiła się do staropolskiego określenia osoby wznoszącej mury – mularza, w odróżnieniu od bardziej współczesnego murarza – ale warto zauważyć tutaj pewną wspólną cechę nazewniczą z masonerią, znaną także jako wolnomularstwo. Jak wyglądała ta ulica, można zobaczyć na świetnym zdjęciu z lat 20. XX wieku, które można zobaczyć tutaj. Wbrew pozorom, można znaleźć sporo cech wspólnych, ale miasto w tej okolicy znacząco się od tego czasu zmieniło.

Dokładną lokalizację ulicy na zdjęciach lotniczych i planach historycznych można zobaczyć na stronie oficjalnego portalu mapowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s